Moduł Rezerwacja umożliwia kompleksową obsługę rezerwacji biletów wstępu na organizowane wydarzenia. Przeznaczony jest dla instytucji prowadzących telefoniczną oraz mailową rezerwację biletów lub lekcji edukacyjnych (w tym lekcji muzealnych) i pozwala sprawnie zastąpić ręczne prowadzenie kartotek z rezerwacjami.
Praca w module polega na wprowadzaniu przez pracowników informacji o osobie lub grupie dokonującej rezerwacji, liczbie i rodzaju biletów oraz przypisywaniu ich do konkretnego wydarzenia odbywającego się w wybranym terminie. Jeśli klient zdecyduje się wykupić bilety w kasie, stawia się po ich odbiór w ściśle określonym czasie, podając np. numer rezerwacji lub swoje nazwisko. Moduł Rezerwacja umożliwia również podgląd i edycję bieżących rezerwacji oraz zamówień złożonych na stronie biletowej, dlatego powinien być zawsze wdrażany razem z modułem Internet.
Do najważniejszych funkcjonalności modułu należą:
- dodawanie i edycję wprowadzonych rezerwacji biletów, w tym również karnetów
- określanie rezerwującego i płatnika (dane są wyświetlane automatycznie w chwili wykupu rezerwacji w kasie)
- zarządzanie rezerwacjami i zamówieniami (cofanie, usuwanie, tworzenie zamówień proforma, podgląd rezerwacji i utworzonych zamówień)
- przegląd terminów według daty oraz innych kryteriów (filtrując wg grupy wydarzeń, wydarzenia czy dnia tygodnia)
- przypisywanie do rezerwacji dodatkowych usług (np. przewodnika, opiekuna grupy lub edukatora)
- wysyłka zrealizowanych zamówień na adres mailowy bezpośrednio za pomocą modułu (bez udziału programu pocztowego)
- podgląd i edycja bieżących rezerwacji oraz zamówień złożonych poprzez stronę biletową
Podobnie jak w module Kasa, w przypadku instytucji prowadzących sprzedaż biletów na miejsca numerowane dokonywanie rezerwacji może odbywać się w oparciu o graficzną wizualizację danego obiektu.
Przykładowe widoki z modułu: